Ubiquiti PoE-24 PoE Adapter (POE-24-12W-G-KIT)
  • Ubiquiti PoE Adapter POE-24-12W-G 10 UNITS 24V with Gigabit LAN Port
  • Ubiquiti Networks POE-24-12W-G is a 24VDC 0.5 12W replacement Gigabit PoE adapter for use with airMAX and UniFi products.
  • The 24V, 0.5A models, POE-24-12W and POE-24-12W-G, are wall-mountable using the optional wall-mount brackets.
Ubiquiti POE-24 PoE Adapter Key Features:
  • Output Voltage: 24VDC @ 0.5A
  • Input Voltage: 90-260VAC @ 47-63Hz
  • Input Current: 0.3A @ 120VAC, 0.2A @230VAC
  • Switching Frquency: 200kHz