Ubiquiti EdgePower 24V Power Supply with UPS and PoE (EP-24V-72W)
  • Input Voltage: 120 V AC
  • Input Voltage: 230 V AC
  • Output Power: 72 W
  • Height: 1. 7″
  • Width: 7.
The EdgePower 24V 72W is a UNMS monitored and managed 24V DC power supply with integrated battery backup. This product provides WISPs with an easy-to-install 24V redundant power supply that includes a management user interface and simple 12V battery backup charger with multiple 24V outputs for small sites.
100-240VAC, 50-60 Hz, Universal Input 24V DC Output (terminal connector with dual DC barrel jack included) 12V Lead Acid Battery Input Two, 10/100 Ethernet, 24V Passive PoE output, switch ports . Manufacturer:
Ubiquiti Networks, Manufacturer Part Number: EP-24V-72W. Brand Name: Ubiquiti. Product Line: EdgePower. Product Name: EdgePower Power Module. Product Type: Power Module. [Power Description] Input Voltage: 120 V AC. 230 V AC. Output Power: 72 W. [Physical Characteristics] Height: 1. 7″. Width: 7. 6″. Depth: 4. 5″. Weight (Approximate): 1. 43 lb.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Ubiquiti EdgePower 24V Power Supply with UPS and PoE (EP-24V-72W)”